Patří k legendám českých sportovních komentátorů. Již dlouhá léta jej sice nevídáme na obrazovkách České televize, ale od roku 1998 své znalosti a neuvěřitelný dar řeči a zabarvení hlasu využívá při sportovních přenosech televize Eurosport, kde působí i jeho mladší syn Michal (mimochodem, právě Michal jej před časem "vytlačil" z komentování plavání).

Největší láskou Štěpána Škorpila je lehká atletika, které se v mládí velmi intenzivně věnoval. Svého času byl dokonce držitelem dorosteneckého československého rekordu v desetiboji.


Co vás přivedlo ke komentátorskému mikrofonu a ke sportu?

Měl jsem skvělého kamaráda, sportovního novináře Edmunda Koukala z Mladé fronty, a ten mě k novinařině od kantořiny přetáhl. vazba na sport se ale narodila mnohem dřív- při úspěších manželů Dany a Emila Zátopkových na olympiádě v Helsinkách - to mi bylo sedm.

Komentátor je "chodící encyklopedie". Kolik času věnujete přípravě na jeden přenos? Zkuste porovnat přípravu v osdesátých letech a nyní?

Takhle to nechodí. Nepřichází v úvahu, aby si člověk řekl - v sobotu dělám fotbal, začnu se chystat. je to vlastně celoživotní univerzita, ve které má "student" vystavený pernamentní index - a zkoušející jsou ti nejpovolanější: jeho veličenstvo Divák.

Kromě toho, že jste sám dělal sport na vysoké úrovni, 43 let se pohybujete mezi sportovci. S kým jste navázal víc než profesionální vztah?

To je velice příjemný bonus této profese. Manželé Zátopkovi, Věra Čáslavská, Ludvík Daněk, Robert Změlík, boxer Bohumil Němeček - a desítky dalších - určitě bych někoho opomenul a byl by malér.

Kterého našeho a kterého zahraničního sportovce nejvíce uznáváte?

Už jsme se vyznal - Zátopkovi, Věra Čáslavská, z těch mimo naše krásné české údolí ohraničené kopečky Pelé, Owens, Phelps, Federer a tisíce dalších.

Váš názor na sport a doping, sport a peníze...

Ještě není vidět konec tunelu v boji s dopingem - ti " zlbiví" mají pořád krok dva náskoku, těžko se to postihuje, protože jim - utajeně - pomáhají mnozí experti z biochemické sféry. Stačí v nějaké anabolické substanci maličko prohodit uhlíky - a už je tu nový produkt, který WADA nemá na seznamu zakázaných prostředků... A peníze ve sportu? To už je nezastavitelné.

Myslíte se, že peníze dokáží ovlivnit výkon sportovce? Například při hladké stovce, když ji někdo běhá za 9,95 a sponzor mu nabídne milion, udělá ji za 9,85?

Motivace to může být zajímavá pro toho, kdo je sportem nepolíbený. Kdo tuší, ví že každé tělo má své limity a přes ty nepmůže ani kopec dolarů.

Možná v invalidním sportu lze výkon do určité míry motivovat, ale v kolektivním sportu?

Tam bych to naopak viděl jako schůdnější cestu - cílové prémie začaly právě v kolektivních sportech.

Myslíte si, že na některé výkony lze opravdu dosáhnout bez "chemické" podpory?

Dopovalo se už ve starém Řecku, ale čistá cesta je stále možná. V některých sportech, třeba v judu, je potvrzeno, že doping je klasifikován jako překážka dokonalého provední chvatu.

V cyklistice či atletice se hodně mluví o dopingu. Proč ne v ostatních sportech?

Třeba jen proto, že nejsou v centru takové pozornosti. Ale ve všech sportech se mohou najít ti, kteří budou chtít dohodit "fauly" to, co jim matička Příroda nadělila v podobě talentu, píle.

Vytratilo se, podle vás, ze sportu fair-play?

Zaplať příroda, to si nemyslím! Pořád je výrazná převaha těch, kteří se k sobě na sportovištích chovají slušně.

Letos bude olympiáda v brazilském Riu. Byl jste se tam podívat? Na kolika olympiádách jste byl osobně? Která pro vás byla ta nej?

V Riu jsem byl před lety jen na letišti při mezipřistání cestou z fotbalové mistrovství světa v Argentině, jsem zvědav, jak to zvládnou. Od Mnichova 1972 po Vancouver 2010 jsem měl to štěstí absolvovat patnáct olympiád - mix zimních a letních.

V souvislosti s letošní olympiádou se u nás na jihu Čech, na Lipně, připravuje Olympijský park. Znáte tento projekt? Jste do něj také zapojen?

Mám informace, že se chystá, ale podíl na něm nemám. Rio si užiji u televize naší i zahraniční, budu si vybírat.

Řadu let jste komentoval sportovní přenosy v České (Československé) televizi, nyní vás sportovní fanoušci slyší na české verzi Eurosportu. Jaký je rozdíl komentování přenosů na ČT a na Eurosportu?

Zásadní. V ČT jsou kolegové v drtivém procentu případů na místě akce, na Eurosportu komentujeme všechno ze studia v O2 Aréně a máme k dispozici jen televizní obrazovku a počítač.

Máte velice kultivovaný projev a nezaměnitelný hlas. Pracoval jste nějak ně svém projevu?

Mám dárek od matičky Přírody v podobě hlasu, který se zatím s věkem významně nemění. Slovní zásoba je pak dílem stovek a tisíců přečtených knih - Čapek, Vančura, Pavel....

Jak se díváte na dnešní mladé sportovní kolegy? Mají snazší nebo težší život? Co se ve vaší branži změnilo?

Výrazně se zvětšila možnost uplatnění. Nás bylo - v celé republice - nějakých třicet sporťáků v jediné televizi. Dnes je sportovních kanálů osm, deset a míst několik set - to je šance pro mladé talenty...

Na kterého ze svých kolegů nejraději vzpomínáte, s kým se vám nejlépe pracovalo, kdo vás nejvíce zasvětil do tajů kvalitního komentování?

Měl jsem štěstí, že jsem své první redakční krůčky dělal vedle Luďka Brábníka, Luboše Pecháčka, Františka Šťastného a dalších "bouráků" - senzační sestava. K tomu přísní šéfové Karel Mikyska a Vít Holubec - to byla velká škola.

Co je pro sportovního komentátora nejtěžší, nejobtížnější?

Mít na své straně nadpoloviční část sportuznalého diváctva - sto procent se asi nepovede nikomu. Ani Janu Zlatoústému.

Jaký přebrept se vám "povedl"?

Hm, tak nějaká velká bomba třeba ještě přijde.

Mluvil jste někdy do zapnutého mikrofonu a přitom měl být vypnutý? Kdysi se něco podobného přihodilo Mírovi Bosákovi při fotbale.

Ne. Jednou mi sice část diváctva takový moment přičítala, ale byl to jistící kolega na Kvčích horách při boxerských přenosech z ME v Halle, který si ulevil a pustil do éteru pár ostřejších slov, ale pak se to vysvětlilo. Vyšel jsem z toho bez ztráty květinky.

V posledních letech přibylo mnoho nových slovíček, zejména vyjadřování mladé generace se změnilo. Jak vnímáte tento trend?

Jsem velký fanda čisté češtiny, proto přechyluji, proto hledám cesty, jak diváka vtáhnout do děje sportovní akce i přes naši nádhernou mateřskou řeč.

Komentátor musí mít neobyčejnou slovní zásobu. Nechá se získat skutečně pouze četbou?

Jen bych se opakoval, ale k Čapkovi, Vančurovi či Pavlovi bych dodal Seiferta, Hrabala - ne, to nejde, na to je rozsah článku malý. A běžně jsem za týden zhltl i sedm knih - až mě dámy v městské knihovně zkoušely, jestli jsem je opravdu přečetl, když jsem se vracel.

V naší zemi je aždý sportovní fanoušek trenérem, expertem. Zejména pak v hospodě u piva. Jak je těžké pro takovéto diváky komentovat? Co si o nich myslíte? Jaké míváte ohlasy, když se s diváky setkáte?

Mám moc rád debaty s fanoušky - třeba u piva. Je to korektivum k nezaplacení, protože je to zrcadlo toho, co dělám vlastně celý produktivní život.

Jaký sportovní přenos byl pro vás největším zážitkem?

Mou "jedničkou" je atletika, a tak nemohu nevyzdvihnout přenosy u premiérového mistrovstí světa atletů v Helsinkách 1983. Jednak jsem byl na stadionu, který posvětili svými výkony Dana a Emil Zátopkovi při OH 1952, kteří kteří mě po dlouhá léta vyznamenávali - a v případě Dany stále ještě vyznamenává - svou vlídnou přízní, jednak naše reprezentace zářila. Naše bilance 4 zlata, 3 stříbra a 2 bronzy byla superskvělá, dosud nepřekonaná, a přenosy Finové dělali skvěle - prostě noblesa ve všech směrech!

Jak se vám líbilo v Třeboni? Do lázní jezdí řada sportovců, do Bertiných lázní pak zejména bývalí olympionici..

Je to nesporně jedna z velkých perel naší krásné vlasti. Jezdili jsme sem při kurzech FTVS UK ve Stráži na Nežárkou, byl jsem tu mnohokrát, ale milé je, že je tu stále co objevovat. Při poslední návštěvě třeba kouzelný středověký šenk v třeboňském zámku. kdo ví, co tu jěště při příští návštěvě najdu...

Aktuální informace

Důležité novinky nebo lázeňský časopis k ranní kávě

Slatinné lázně Třeboň

Otevírání lázeňské sezony 2024

V sobotu 25. května v lázeňském parku u Lázeňského domu Aurora.

Více informací
Slatinné lázně Třeboň

První Saunová noc v Třeboni

Chystáte se přijet do Třeboně na slavnostní Otevírání lázeňské sezony, které se uskuteční v sobotu 25. května? A přemýšlíte, co budete dělat v předvečer akce? Máme pro vás nabídku, která se neodmítá. Pojďte společně s námi prožít první třeboňskou Saunovou noc. V pátek 24. května od 18 do 23 hodin v Třeboňském saunovém světě.

Více informací